TOBB ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ( TOBB ) tarafından Elazığ'ın Karakoçan ilçesine yapılan 24 derslikli İmam Hatip Lisesi, 200 kişilik öğrenci pansiyonu ve Dumandağ Ailesi tarafından yaptırılan camiden oluşan eğitim kompleksinin açılışı Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi,Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu tarafından açılışı yapıldı.

TOBB ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ( TOBB ) tarafından Elazığ'ın Karakoçan ilçesine yapılan 24 derslikli İmam Hatip Lisesi, 200 kişilik öğrenci pansiyonu ve Dumandağ Ailesi tarafından yaptırılan camiden oluşan eğitim kompleksinin açılışı Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi,Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık eski Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, Ak Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ,Diyarbakır Tso Başkanı Engin Yeşil, Batman Ticaret Borsası Başkanıı Arif Güneş, Tunceli Ticaret Odası Başkanı Yusuf Cengiz, Bingöl Ticaret Odası Başkanı Mahmut Ayas, Malatya Ticaret Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, Muş Ticaret Odası Başkanı Fatih Cengiz, Batman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdulkadir Demir, kamu kurum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisinin katılımı ile gerçekleşti.

Açılış programında konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi yapılan eğitim yatırımı için emeği geçen herkese teşekkür ederek şunları söyledi;

 “TOBB Üreten ara eleman ihtiyacını karşılama noktasında eğitim kurumları oluştururken benim içinde ayrı bir önemi olan imam hatip liselerinin de bu kapsamda hayata geçirilmesi gerçekten önemlidir. TOBB Anadolu İmam Hatip Lisemizin ülkemize faydalı olmasını diliyorum” dedi.

İmam hatip liselerinin gönüllerinde ayrı bir yeri olduğunu dile getiren  Bakan Bülent Tüfenkci, “İmam hatip liselerini sadece diplomaya yansıyan bir okul olarak görmüyoruz. İmam hatip ruhunu yakalayan ve yakalamamız gerektiğine inanarak bunu ifade ediyoruz. Milletimizin imam hatip liselerine bir misyon yüklediğine inanıyoruz. İmam hatip liseleri geçmişte de çok başarılı nesiller yetiştirdi. Bu nesil bugünkü Türkiye’nin yönetici kadrolarının büyük bir kısmını oluşturdu. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bugün Türk halkının olduğu kadar dünyada birçok milletin kalbinde taht kurmuştur. Bu kadrolarla yönetilen Türkiye mazlumun, ihtiyaç sahibinin yanında olan tarihte gelen misyonunu devam ettiren ekonomisi ile örnek olan bir ülkedir” diye konuştu.

 

Elazığ Valisi  Murat Zorluoğlu ise “Bugün ilimiz için, Karakoçan ilçemiz için çok özel, çok güzel bir gün. Sizlerle birlikte iki güzide eserin, okulumuzun ve camimizin açılışını yapmaktan büyük bir mutluluk ve bahtiyarlık duyduğumu ifade etmek isterim. Bilvesile sizleri en kalbi duygularımla, sevgiyle ve muhabbetle selamlıyorum. 

Sözlerimin başında, ilçemizde önemli bir eksikliği tamamlayacak olan bu okulu ve müştemilatını vücuda getiren TOBB Başkanımız Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’na ve teşkilatına devletim adına şükranlarımı sunuyorum.

Yine hem bu okulumuzun öğrencilerine bir tatbikat camisi olarak hizmet verecek olan, hem de bu bölgede yaşayan vatandaşlarımızın günlük ibadetlerini yapabilecekleri bu muhteşem mabedin burada yükselmesine vesile olan Ticaret Borsası Başkanımıza ve ekibine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bilindiği gibi ülkemizin en güçlü yanlarından birisi oldukça genç ve dinamik nüfusumuzdur.

İşte bu genç nüfusu; dünyadaki dönüşümü takip edebilen, demokrasi ve adalet duygusu gelişmiş, milli ve manevi değerlerini bilip onlara sahip çıkan, erdemli, hoşgörülü, insani değerlere bağlı, sorgulayıcı ve araştırmayı ilke edinmiş bireyler olarak yetiştirebilirsek 21 inci yüzyıl Türkiye’nin yükseldiği, kalkındığı ve her bakımdan refahı yakaladığı bir yüzyıl olacaktır. Hizmete açılan her yeni okul bu hedefe bir adım daha yaklaşmamıza vesile olmaktadır.

Hükümetimizin malum, ülke genelinde tam gün eğitime geçme hedefi bulunmaktadır. Biz de Elazığ genelinde tüm okullarımızda tam gün eğitime geçiş için yoğun bir gayret içerisindeyiz. Bu çalışmalarımızda devletimizin imkânlarının yanı sıra hayırsever işadamlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımızdan da ciddi destek alıyoruz. Bizim de hedefimiz Elazığ ilinin ülke genelinde tam gün eğitime geçen ilk illerden birisi olmasıdır.

Zira cenabı hak Kur’an-ı kerim de “Allah’ın mescitlerini ancak, Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı kılan, zekâtı veren ve yalnız Allah’tan korkanlar imar ederler. Onların doğru yola erişenlerden olmaları umulur” (tevbe 9/18) buyurmaktadır. Cami inşa etmek ve inşa edilmiş camileri koruyup yaşatmak, yüce Allah’a samimi kul olmanın bir tezahürüdür.

İnşa edilen her cami bu topraklara vurduğumuz yeni bir mühürdür. İnşa edilen her cami birlik ve beraberliğimizin yeniden güçlü bir şekilde dile getirilmesidir. İnşa edilen her cami bu topraklarda barışın, hakkın, hukukun tesisi için atılmış büyük bir adımdır.

Bu okul ve bu cami hiç şüphesiz, ölçülemeyecek fedakârlıkların, yorgunlukların, umudun ve çabanın sonucunda bu hale gelmiştir. Emeği geçenleri tekrar tebrik ediyorum. Sizler fedakârlık gösterip, gayret sarf ederek böyle güzel eserleri vücuda getirdiniz ve Kur’an-ı ifade ile gerçek müminler olduğunuzu ispat ettiniz. Yüce Allah hayırlarınızı kabul etsin.” dedi.

 

Daha önce TOBB olarak Elazığ’a bir ilköğretim okulu yaptıklarını hatırlatan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Bana her zaman, ‘Eğitime niye bu kadar yatırım yapıyorsun’ sorusunu soruyorlar. Bende diyorum ki zenginleşmenin, birlik ve beraberliği temin etmenin yolu eğitimden geçer. Bakınız ben bir iş adamıyım. İş dünyasında yaptığınız her türlü yatırımda kar da var zarar da var. Ama eğitime yapılan yatırımda her zaman kazanılır” ifadelerini kullandı.

Elazığ Ticaret Borsa Başkanı Mehmet Ali Dumandağ ise “Bu okulun çevre düzenlemesi, altyapısı ve diğer ihtiyaçlarında desteklerini esirgemeyerek her zaman yanımızda olan Sayın Valime, Sayın Kaymakamıma teşekkür ediyorum. En büyük teşekkürü ise TOBB Başkanıma yapıyorum. Bu okulun yapım sürecinde günü gününe, saati saatine takip etti. Sayın başkanım 81 ile 81 okul projesi var. Türkiye için büyük bir yatırımdır. Bunun bir tanesini de ilçemizde yapıldı. Bundan dolayı ilimiz, ilçemiz, borsamız ve hemşerilerimiz adına tekrardan teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

 

Elazığ Ticaret Borsa Başkanı M.Ali Dumandağ katılımlarından dolayı Gümrük ve Ticaret Bakanı  Tüfenkci, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile Vali Zorluoğlu’na bir plaket takdim etti.

Daha sonra okul öğrencileri ve davetlilerin katılımı ile okulun açılışı gerçekleştirildi.

 

MAİL LİSTEMİZE ABONE OLUN

Son gelişmeler hakkında anında bilgi almak için mail listemize abone olun.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Tel: 0(424) 238 64 06
Fax: 0(424) 218 49 04
Email: info@elazigtb.org.tr

Elazığ Ticaret Borsası
Çarşı Mahallesi Hacı Hayri Caddesi No 11/P-7 Merkez/Elazığ