CİDDE'Lİ YATIRIMCILAR ELAZIĞ'DA

CİDDE'Lİ YATIRIMCILAR ELAZIĞ'DA

ARAP YATIRIMCI ABDULHANNAN BALBEY : '' MEHMET ALİ DUMANDAĞ İLE ORTAKLIK YAPACAK OLMAKTAN DOLAYI GURURLUYUZ''

 

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırımın girişimleri sonucu son döneme damgasını vuran yabancı yatırımcıların Elazığ'a gösterdikleri ilgi devam ediyor.

Sanayi Sağlık ve turizm sektörüne yatırım yapmayı düşünen yabancı yatırımcılardan sonra bu kez de Hayvancılık alanında yatırım yapmayı planlayan yabancı yatırımcılar bugün Elazığ Ticaret Borsasında Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım başkanlığında bir araya geldiler.

Elazığ Valiliğinde Vali Çetin Oktay Kaldırım başkanlığında düzenlenen toplantıya Suudi Arabistanlı İşadamları Halil Balbey, Abdulhannan Muhammed Balbey, Salah Balbey, Adil Raouf, Murat Gül, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ katıldı. Suudi Arabistanlı işadamları Elazığ’da et ürünleri üzerinde yatırım yapmak için Ticaret Borsası Mehmet Ali Dumandağ ile protokol imzaladı.
Vali Çetin Oktay Kaldırım toplantıda yaptığı konuşmada, “Güzel bir yatırım için ilimize, bölgemize ciddi katkıları olacak hayvancılık sektöründe bir yatırım için buradalar. Ticaret Borsası Başkanımız Mehmet Ali beyle anlaşma yaptılar. Besi, hayvancılık noktasında yatırımlarına hemen başlamış olacaklar. İlimize bölgemize, ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum dedi.


Suudi Arabistanlı işadamlarının, Cidde merkezli bir firmanın Elazığ’a gelip yatırım yapmasının çok önemli olduğunu ifade eden Vali Kaldırım, “Cidde’de çok kaliteli işler yapıyorlar. Cidde de yaptıkları ikiz kule Suudi Arabistan’ın en prestijli projesi. Suudi Arabistanlı işadamları ile Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansında Genel Sekter iken Cidde’ye gittiğimizde tanışmıştık. İşlerini görmüş, kendilerini ziyaret etmiştik. Orada bölgeye davet etmiştik ama nasip burayaymış. Hayvancılık alanında yapacakları yatırımı ilk defa Elazığ’da yapmış olacaklar. Mehmet Ali Bey ilimizin işadamı duayenlerinden, Ticaret Borsası Başkanımız, yıllardan beri bu işi yapan yatırımcımız. Çok iyi iş birliği olan bu işi devam ettiren bir kişi” diye konuştu.Ticaret Borsası Mehmet Ali Dumandağ ise yaptığı açıklamada, “Bu başarı bizim başarımız değil Sayın Valimizin başarısıdır. Bu firma ile defalarca bir araya geldiler. Bizi bir araya getirdiler. İlimiz için faydalı ise biz buna evet dedik. Yabancı yatırım buraya gelmesi için bizim 45 bin metre yerimiz var. İnşallah bu yatırım Elazığ için hayırlara vesile olacak. Dumandağ ailesi olarak Elazığ içinde, dışında 40 yıldır ortaklıklarımız var. Ortak olduklarımızla hiç biriyle davalı, küsülü değiliz. Biz hakkımız kadar ortağını hakkını daha çok düşünerek yolumuza devam ediyoruz. Yatırımlarımız her zaman Elazığ’adır. Elazığ en rahat para kazanan illerimizden birisidir.
Suudi Arabistanlı İşadamı Halil Balbey de yaptığı konuşmada, “Sayın Mehmet Ali Beyle ortak olmaktan gurur duyuyoruz, onur duyuyoruz. Bu tür yatırımlar için yatırımcı olarak Elazığ’da büyük bir potansiyel görüyoruz. Bunun ana nedeni Türkiye et miktarının az olması ve bu sektöre büyük talep olmasıdır. Bu yatırımla birlikte büyük amaç, hedeflerimiz var. Türkiye’de her alanda yeterince yatırımlar mevcuttur. Onan dolayı biz Türkiye’yi seçmiş durumdayız. Özellikle et ürünlerinde Türkiye’nin bu bağlamda yeterince gelişmediğini, kendi kendini idame eden bir konumda olmadığını biliyoruz. Ana amacımız Türkiye’nin dışarıdan her hangi et ve et ürünü almaması, hayvancılığını geliştirmesi, kendi ihtiyacını karşılamasıdır. Bu uzun vade gerektiren bir yatırım ama kesinlikle amacına ulaşabilir.Mehmet Ali Beyin deneyimleri ile istediğimiz amaca ulaşacağımıza eminim. Bunu Elazığ’dan başlatacağız. Bu ulaşılabilir bir hedef. Bu alanda yatımlar yaptığımızı, Elazığ’a büyük yatırımcı geldiğini kesinlikle herkes duyacak. Sayın Valimize, Sayın Mehmet Ali Beye çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. MAİL LİSTEMİZE ABONE OLUN

Son gelişmeler hakkında anında bilgi almak için mail listemize abone olun.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Tel: 0(424) 238 64 06
Fax: 0(424) 218 49 04
Email: info@elazigtb.org.tr

Elazığ Ticaret Borsası
Çarşı Mahallesi Hacı Hayri Caddesi No 11/P-7 Merkez/Elazığ