TÜRKİYE ODALAR BORSALAR BİRLİĞİ TİCARET BORSALARI KONSEY TOPLANTISI YAPILDI...

 

Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı’nda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, son dönemde, yükselen faizler dolayısıyla devlet sübvansiyonlu olarak, tarım ve hayvancılık sektörüne verilen düşük faizli kredilerde yavaşlama olduğuna dikkat çekerek, “Tarım ve hayvancılık sektörüne yönelik düşük faizli kredilerin, girişimcilerimizin ve üreticilerin kullanımına yeniden sunulmasını bekliyoruz” dedi. Hisarcıklıoğlu; TOBB olarak, borsalarla birlikte, tarım ve hayvancılıktaki dönüşümün gerçekleşmesi için çalışmayı sürdüreceklerinin altını çizdi.​


TOBB Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu toplantının açılışında yaptığı konuşmada tarım ve hayvancılık sektöründe yaşanan iş gücü ihtiyacına dikkat çekti. Hisarcıklıoğlu, “Çobandan tutun da, fındık, kayısı toplamaya, adam bulamıyoruz. Yabancılar çalışıyor artık bu işlerde. Köylerde çocuk sesi de kalmadı zaten. İşte bu yüzden tarım ve hayvancılıkta yeni bir sosyal güvenlik sistemine ihtiyaç var. Bu sektörlerin şartlarına göre düzenlenmiş, insanlara gelecek vadeden bir sistemi, sizlerin desteğiyle hayata geçirmeliyiz” dedi.

 

 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise konuşmasında, "Önümüzdeki dönemde teknolojiye, tasarıma ve markalaşmaya yatırım yaparak ihracat artışını yapısal bir şekilde uzun döneme yaymayı hedefliyoruz" ifadesini kullandı.

 

 

Hedeflere ulaşabilmek için de politikaların doğru belirlenmesi gerektiğine işaret eden Pekcan, bu süreçte doğru kişilerle ve sahada elini taşın altına koyanlarla istişare edilmesi gerektiğini dile getirdi.

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de, "Ziraatı, tarımı gerçekten çok stratejik, belki de savunmadan da önemli görmeliyiz. Dünyayı doyuran dünyanın lideri olacak." dedi. Pakdemirli, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İkiz Kuleler'de gerçekleştirilen TOBB Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türk iş insanlarının son yıllarda hızla geliştiğini ve önemli mesafeler katettiğini söyledi. 

 

 

 

Tarımda elverişli arazilerin gün geçtikçe azaldığını vurgulayan Pakdemirli, "Ziraati, tarımı gerçekten çok stratejik, belki de savunmadan da önemli görmeliyiz. Dünyayı doyuran dünyanın lideri olacak. Bu yüzden tarım sektöründe hesapsızca görülen büyük satın almalar gerçekleşiyor." diye konuştu.


Toplantıda söz alan Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ; "Son dönemde özellikle kırmızı et sorunu yaşadığımız ve kırmızı et ithalatının gündemde olduğu, döviz kurları nedeniyle ithal hayvan alan besicilerinde büyük zarara uğradığı şu günlerde, ithal et sorununun çözümlenmesinde, İlimiz ve Bölgemizde hayvancılığa can katacak ve gelişimine büyük katkı sağlayacak olan  Elazığ Besi Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili yer tespiti çalışmaları, besicilerden başvuru ve taahhüt alma safhalarını tamamladık. İnşallah hayata geçireceğimiz bu proje ile Bölgeye hitap edecek modern Besi Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesini ilimize en yakın zamanda kazandıracağız." dedi.

 

Kırmızı et sorunu ve dövizde yaşanan dalgalanmalar nedeniyle kasaplarımızda çok ciddi bir şekilde etkilenmektedir. Kasap esnafımızın da bu sorunlarını çözmek amacıyla faizsiz kredi desteği sağlanmalıdır. Bizler de esnafımızın sorunlarını her platformda dile getirmek ve bu sorunların çözümüne yönelik çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.” dedi.

 

Besicilerin arpa ve yem desteği alımlarında yaşanan sorunlar, küçükbaş hayvancılık yapanlara uzun süreli mera  tahsisi veya kiralanması, faizsiz kredi desteği ve diğer sorunlara da değinen Başkan Dumandağ, bu sorunların çözümüne yönelik hem Bakanlık nezdinde hem de TOBB camiası olarak sıkı bir çalışma ve işbirliği içerisinde olduklarını bildirdi.

 

Konsey Toplantısı sonrasında, Başkan Dumandağ, TOBB Başkanı M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU, Tarım ve Orman Bakanı Dr.Bekir PAKDEMİRLİ ve Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN'a plaket takdim etti.

  

 

MAİL LİSTEMİZE ABONE OLUN

Son gelişmeler hakkında anında bilgi almak için mail listemize abone olun.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Tel: 0(424) 238 64 06
Fax: 0(424) 218 49 04
Email: info@elazigtb.org.tr

Elazığ Ticaret Borsası
Çarşı Mahallesi Hacı Hayri Caddesi No 11/P-7 Merkez/Elazığ