ELAZIĞ TARIMA DAYALI İHTİSAS BESİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İLİMİZE KAZANDIRILDI.

2017 yılında proje çalışmalarına başladığımız Elazığ Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Projesi kapsamında, İlimiz Valisi Çetin Oktay KALDIRIM, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri ve İl Tarım ve Orman Müdürü Turan KARAHAN ile birlikte yer seçimi konusunda ilk etapta 3 alanda yapılan inceleme sonucu TDİOSB kurulacak olan Alan için Cevizdere Köyü arazisi içerisinde bulunan yaklaşık 950 dönüm olarak belirlenmiş olup karantina ahırları, silaj çukurları, revir, yollar, sanayi parselleri v.b. Ortak alanlar çıkarıldığında yaklaşık 650 - 700 dönüm civarında alan kullanımına yönelik çalışmalar hızlandırılmıştı.

Cevizdere Köyü arazisi içerisinde bulunan bu alan şehirden uzak ve Bingöl Yoluna 2 km uzaklıkta, şehrin doğu girişinde eski besi çiftliği bölgelerine yakın olup hayvan pazarı ve kesimhanelere ulaşım kolaylığına sahip bir bölge olduğundan besicilerimiz içinde en uygun alan olarak belirlenmiştir.

Yer tespiti sonrası proje çizimleri ve kapasite raporları hazırlanan TDİOSB alanında aynı zamanda Bölgeye hitap edecek bir de Biyogaz Tesisi kurulumu planlanmakta, Karantina Ahırları, Revir ve Silaj Çukurları da bulunmaktadır. Tamamen kapalı sistem atık bertarafı düşünülen alanda yapılacak ortak kullanım tesisleri ile işletmecilerin yatırım ve işletme maliyetlerinin düşürülmesi planlanmaktadır.

Proje kapsamında yaklaşık 250 besiciden başvuru alınmış, bunlar arasından yaklaşık 100 başvuru sahibi taahhüt vererek Besi TDİOSB de yer almak istediğini bildirmiştir. Besicilerimizle yapılan toplantılarda proje ve süreç hakkında gerekli bilgilendirmelere yapılmıştır.

Proje safhasında Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Hadi Tunç’un da yoğun destekleri, İlimiz Valisi, Milletvekilleri, Belediye Başkanı, İlimiz Protokolü ve Borsamızın gerek Ankara’da gerekse Elazığ’da yaptığı yoğun mesai sonrasında, ilk etapta Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir PAKDEMİRLİ’nin 2018 yılı Ekim ayı içerisinde Borsamıza yaptığı ziyaret esnasında; “ Tarıma dayalı Besi organize sanayi sitemizde hayırlı olsun. Onunda yer seçimi tamamdır. Oda Elazığ’a hediyemiz olsun. Yine sera bölgemizle ilgili gerekli adımları attık. Takibini yapıyoruz. Besi Organizede 100 den daha fazla işletme olacak. İçinde yem deposu, biyogaz, organik gübre tesisleri olacak” şeklinde yaptığı konuşma ile projenin onaylanacağını müjdelemiş ve nihayetinde projemiz Tarım ve Orman Bakanlığı Proje Onay ve Seçim Kurulunda onaylanmış olup şehrimize kazandırılmıştır.

 

Elazığ Tarıma Dayalı İhtisas Besi OSB alanında yatırım yapacak besicilerimizin yapacakları yatırımlarda TKDK tarafından desteklenecek IPARD Projeleri kapsamına alınmasına yönelik çalışmalarımız da tamamlanmış ve sı-on olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında yapılan protokol gereği üyelerimizin yapacakları projelerin hazırlanmasında Borsamızın Danışmanlık Hizmeti sunmasını amaçlayan proje hayata geçirilmiştir. Bu kapsamda Borsamız personelleri 2019 yılı itibari ile TKDK tarafından verilecek olan IPARD Proje Çağrı İlanlarına başvuracak Üyelerimizin, Proje sürecinde yapılacak işlemlerde ve Proje başvurusundan nihai duruma kadar geçecek süre içerisinde “Danışmanlık Hizmeti” sunmayı amaçlamak üzere, 4-8 Şubat tarihleri arasında 5 gün sürecek olan IPARD Proje Hazırlama Eğitimine katılmış bulunmaktadır. İnşallah bundan sonra üyelerimize yapacakları projelerde Danışmanlık Hizmetini de sunacağız.

 

Ben bu vesile ile projenin yapımında başta Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Sn. Hadi TUNÇ ve İlimiz Valisi Sn.Çetin Oktay KALDIRIM olmak üzere, İlimiz Milletvekillerine, Elazığ Belediye Başkanımız Sn.Mücahit YANILMAZ’a, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn.Asilhan ARSLAN’a, Elazığ İl Özel İdaresi Başkanı Sn.Metin Baki ÖLÇÜCÜ’ye, Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürü Sn.Turan KARAHAN’a, projenin koordinatörlüğünü yürüten Borsamız Genel Sekreteri Murat ÇİÇEK’e, proje yapım sürecinde destek ve katkılarını esirgemeyen Elazığ 2.OSB Müdürümüz İlkay AKCAN’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesinin İlimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

 

M.Ali DUMANDAĞ

Yönetim Kurulu Başkanı

MAİL LİSTEMİZE ABONE OLUN

Son gelişmeler hakkında anında bilgi almak için mail listemize abone olun.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Tel: 0(424) 238 64 06
Fax: 0(424) 218 49 04
Email: info@elazigtb.org.tr

Elazığ Ticaret Borsası
Çarşı Mahallesi Hacı Hayri Caddesi No 11/P-7 Merkez/Elazığ