TOBB BAŞKANI M.RİFAT HİSARCIKLIOĞLU ÖNÜMÜZDEKİ AY ELAZIĞ’A GELİYOR.

TOBB BAŞKANI M.RİFAT HİSARCIKLIOĞLU ÖNÜMÜZDEKİ AY ELAZIĞ’A GELİYOR.

Elazığ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı M.Ali Dumandağ ve Genel Sekreter Murat Çiçek, geçtiğimiz günlerde Ankara’da gerçekleştirilen Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) Aracılık Sistemi İstişare Toplantısı’na katıldı.

 

Toplantı hakkında değerlendirmede bulunan Dumandağ, Tarım ürünlerinin alım – satım işlemlerinde artık yeni bir döneme geçtik. Vatandaşlarımız bu yeni dönemde Menkul Kıymetler Borsasında hisse senetlerine, altına, dövize nasıl yatırım yapıyorlarsa, Elektronik Ürün Senetleri ile yerli ürünlerimiz olan arpaya, buğdaya da aynı şekilde yatırım yapabileceklerdir. Bizde bu geçiş sürecinin sağlıklı yürümesini sağlamak için Elazığ Ticaret Borsası olarak yeni bir aracı şirket kurarak Elazığ, Bingöl, Muş ve Tunceli olmak üzere 4 ilde kapsamlı bir hizmet ağı sunmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda 2018 yılında kuruluşu gerçekleştirilen; TOBB ve Ticaret Borsalarının kurucu ortağı olduğu Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. 'nin (TÜRİB) faaliyete geçmesiyle birlikte çiftçilerimizin, müstahsillerimizin, tüccarlarımızın ve yatırımcılarımızın Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) alım satımı işlemlerini http://www.turib.com.tr adresinden erişileceğini "TÜRİB İşlem Platformu" üzerinden doğrudan emir girme yoluyla gerçekleştirileceğini belirterek ; "TÜRİB'in faaliyete geçmesini takiben, TÜRİB' in acentesi olan Elazığ Ticaret Borsası Elazığ, Bingöl, Muş ve Tunceli illerinde ELÜS'e ilişkin Borsacılık faaliyetlerini gerçekleştirme yetkisine sahip olmuştur.

Elazığ Ticaret Borsası, acentelik hizmeti kapsamında ELÜS yatırımcıları tarafından kayıt yaptırılabilecek Ticaret Borsasıdır. TÜRİB'de işlem yapılan ürünler arpa, buğday, mercimek, mısırolup ürün yelpazesi ileri ki aşamalarda genişletilerek hizmet verecektir. Yatırımcıların ELÜS işlemlerine ilişkin herhangi bir kesintiye uğramadan devam edebilmesi için Borsamızdan TÜRİB'e kayıt işlemlerini en kısa sürede yerine getirmeleri gerekmektedir. Ayrıca, gerekli teknik alt yapı Borsamızda sağlanmış olup, yatırımcılarımızın kurumumuz ile irtibata geçmesini beklemekteyiz" dedi.

Toplantının ardından TOBB Başkanı M.RifatHisarcıklıoğlu ile görüşen Dumandağ, Hisarcıklıoğlu’nu Elazığ’a davet etti. Bu daveti olumlu karşılayanHisarcıklıoğlu önümüzdeki ay Elazığ’a program yapılması talimatını vererek: “Tüm Elazığlı kardeşlerimize buradan selamlarını iletiyorum.” dedi.

Dumandağ, Tarım Ve Orman Bakan Yardımcısı Hadi Tunç’u Makamında Ziyaret Etti.

TÜRİB toplantısından sonra Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Hadi Tunç’u makamında ziyaret eden Yönetim Kurulu Başkanı M.AliDumandağ ve Genel Sekreter Murat Çiçek, İlimizde kurulacak olan Elazığ Tarıma Dayalı İhtisas (Besi) Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili işlemlerin hızlandırılarak bir an önce faaliyete geçmesi gerektiğini, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin  arpa desteğinin devam etmesi gerektiğini ve üyelerimizin sorunlarını ve taleplerini Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Hadi Tunç’a iletti.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Hadi Tunç, Elazığ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı M.AliDumandağ ve Genel Sekreter Murat Çiçek’e bu nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek Elazığ Tarıma Dayalı İhtisas (Besi) Organize Sanayi Bölgesi ile alakalı işlemlerin takipçisi olduklarını ve bu konuda her türlü desteği vereceklerini bildirdi. Ayrıca Toprak Mahsulleri Ofisinin arpa desteği hususuna da değinen Tunç, depoların hali hazırda dolu olduğunu ve devamının da geleceğini belirterek arpa ihtiyacının karşılanacağı hususunda üreticilerimizin müsterih olmaları gerektiğini iletti.

 

MAİL LİSTEMİZE ABONE OLUN

Son gelişmeler hakkında anında bilgi almak için mail listemize abone olun.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Tel: 0(424) 238 64 06
Fax: 0(424) 218 49 04
Email: info@elazigtb.org.tr

Elazığ Ticaret Borsası
Çarşı Mahallesi Hacı Hayri Caddesi No 11/P-7 Merkez/Elazığ