BAŞKAN DUMANDAĞ, MİLLİ EMLAK ARAZİLERİNİN ÜRETİCİLERE VERİLMESİ HUSUSUNDA, ELAZIĞ'IN PİLOT İL OLMASI TALEBİNİ TARIM VE ORMAN BAKANI DR.BEKİR PAKDEMİRLİ'YE İLETTİ.

Tarım ve Orman Bakanı Sn. Dr. Bekir PAKDEMİRLİ, Birlik Başkanı Sn. M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU ve 365 Oda/Borsa Yönetim Kurulu Başkanlarının katılımlarıyla 3 Haziran Çarşamba günü saat 11:00'de Video Konferans yöntemi ile gerçekleştirilen toplantıya Elazığ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı M.Ali DUMANDAĞ da katıldı.

Toplantıda Başkan Dumandağ söz alarak;

- Hammadde giderlerini azaltmak adına işletme kapasiteleri göz önüne alınarak milli emlak arazilerinin üreticilere tahsis edilmesi daha önce Sn. Cumhurbaşkanımız açıklamıştı. Bu hususta sizlerde bu tahsislere yönelik 7 ilin pilot bölge olarak seçileceğini açıkladınız. Seçilecek olan pilot iller arasında geçmişten bugüne geçim kaynaklarının başında gelen ve hayvancılık potansiyeli yüksek olan Elazığ ilimizin de pilot iller kapsamına alınmasını talep etmekteyiz.

- Büyükbaş besilik danaya yetkili kombinalarda kesilmesi halinde verilen baş başına 250 TL'lik teşvik yerine, sütte olduğu gibi, 200 Kg ve üzerindeki hayvanlara verilmek şartıyla yetkili kombinelerde kesilmesi halinde kg başına 1,00 TL destek verilmesi gerekmektedir. Bizim düşüncemiz Kg başına destek ile hem karkas veriminde artış sağlanması hem de kayıt dışı ticaretin önüne geçilmesi sağlanacaktır.

- Kırmızı et fiyatlarında yaşanan dalgalanmaları engellemek ve gerek üretimimizin gerekse vatandaşımızın mağdur olmaması adına TMO'nun hububatta piyasa dengesini sağlamak için tavan fiyat belirlemesi gibi, et ve süt kurumu da et ürünlerinde tavan fiyat belirlemelidir. diyerek, İlimiz tarım ve hayvancılık sektörüne yönelik üreticilerimizin bu taleplerini ve sorunlarını Bakan Pakdemirli'ye iletti.

Başkan Dumandağ, konuşmasını bitirirken Tarım ve Orman Bakanı Sn.Dr.Bekir Pakdemirli'ye, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sn.Hadi Tunç'a, toplantıya katılım sağlayan Bakanlık yetkililerine ve pandeminin başından bu yana süreci en doğru şekilde yönetmemizi sağlayan ve her zaman olduğu gibi bize örnek olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sn. M.Rifat Hisarcıklıoğlu'na teşekkürlerimi iletiyorum." dedi.

MAİL LİSTEMİZE ABONE OLUN

Son gelişmeler hakkında anında bilgi almak için mail listemize abone olun.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Tel: 0(424) 238 64 06
Fax: 0(424) 218 49 04
Email: [email protected]

Elazığ Ticaret Borsası
Çarşı Mahallesi Hacı Hayri Caddesi No 11/P-7 Merkez/Elazığ