0(424) 238 6406
0(530) 053 2352
Çarşı M. Hacı Hayri C. 11/P-7 Elazığ

DOĞU-GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGE İSTİŞARE TOPLANTISI VİDEOKONFERANS YÖNTEMİ İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Başkan Dumandağ toplantıda söz alarak;

“Elazığ ve Çevre İllerde Kuraklık Sorunu Ciddi Seviyelerde…

Pandemi süreci tarım ve hayvancılığın ne kadar önemli ve stratejik bir yere sahip olduğunu gösterdi. Özellikle son yıllarda kuraklık nedeni ile tarım ve hayvancılık sektörlerinde ciddi sorunların yaşandığını, Yaşanan bu kuraklıkla beraber yer yer pancar üreticilerinin pancarlarını sökmeye başladığına değinerek.

Kuraklık nedeni ile tarım alanlarının olumsuz bir şekilde etkilenmesi ve buna bağlı olarak yem bitkilerinde alınan verimsizlik nedeni ile hayvancılığında olumsuz etkilendiği görülmektedir.

Yaşanan bu sorunların çözümü açısından İller bazında planlanan veya çalışmaları devam eden Sulama Projelerinin bir an önce hayata geçirilmesi büyük önem arz etmektedir.

Pandemi Sosyal ve Ekonomik Hayata Büyük Zarar Verdi…

2020 Yılı Mart ayı itibari ile Ülkemizde görülmeye başlayan pandemi süreci sonrası üreticimiz, esnafımız, sanayicimiz ve vatandaşımız zor günler geçirmektedir. Bu zor zamanda verilen Kısa Çalışma Ödeneği’nin uzatılması ekonomiye can katmıştır.

Ancak pandemi sürecinde kapanan işletme sayıları her geçen gün artmakta ve ticaret durma noktasına gelmektedir. Bu nedenle üreticimizin, sanayicimizin ve esnafımızın SSK ve vergi ödemelerinde yükünün azaltılması veya ödemelerin ötelenmesi gibi desteklemeler elzem hale gelmiştir.”

 

İşletme Sermayesi İçin Acil Finansman Desteği Gerekiyor…

Artık Avrupa Birliği standartlarında ahırlarımızın, çiftliklerimizin ve sanayi işletmelerimizin sayısı her geçen gün artmakta, ancak özellikle hayvancılık sektöründe besi girdi maliyetlerinde yaşanan ciddi artışlar ve işletme sermayelerinin projelerdeki eş finansmana verilmesi, hayvancılıkla uğraşan işletmelerde sermaye yetersizliğine neden olmuştur. Hal böyle olunca yapılan bu modern tesislerde kapasite kullanım oranı % 20 ile % 40 seviyelerinde kalmıştır.

Ahırlardaki kapasite kullanım oranlarını arttırmak ve hayvancılık sektörünü canlandırmak, çiftçilerimize ve üreticilerimize destek olmak adına tarım, hayvancılık ve sanayi işletmelerimize ve bu sektörlerle doğrudan bağlantılı olan esnaflarımıza faizsiz kredi desteği verilmesi üreticilere derin bir nefes aldıracak ve birçok yerde durma noktasına gelen sektöre can suyu niteliğinde olacaktır. Aynı zamanda verilen kredilerde kolaylıklar sağlanması, kefil, ipotek vb. taleplerde bulunulmaması gerekmektedir.” Şeklinde açıklamalarda bulunarak İlimizle alakalı sorun ve çözüm önerilerini dile getirdi.