0(424) 238 6406
0(530) 053 2352
Çarşı M. Hacı Hayri C. 11/P-7 Elazığ
Giriş Yap | Üye Ol

BAŞKAN DUMANDAĞ TARIM VE ORMAN BAKAN YARDIMCISI MEHMET HADİ TUNÇ’U ZİYARET ETTİ.

Elazığ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dumandağ Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç’u makamında ziyaret ederek tarım ve hayvancılık sektörü başta olmak üzere İlimizin ve Bölgemizin sorunlarını ve bu sorunların çözümüne yönelik önerilerini iletti.

 

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Tunç; “İlimizin ve Bölgemizin sorunlarını her zaman bize ileten Başkan Dumandağ’a ziyaretlerinden ötürü memnuniyetini bildirerek bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada Bakanlık olarak üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız.” dedi.

 

Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Dumandağ ilgili sorunlara değinerek;

 

“Elazığ Tarıma Dayalı İhtisas (Besi) Organize Sanayi Bölgesi ÇED Onay Belgesi alınarak parselasyon işlemi öncesi ahır üst yapı ve alt yapı proje çalışmaları devam etmektedir. Hayvancılık sektörünün daralmaya başladığı şu dönemde OSB alanının bir an önce 2022 Yılı Yatırım Teşvik Programı’na dahil edilerek İlimize ve Bölgemize kazandırılması büyük önem arz etmektedir.”

 

“Özellikle tüm dünyanın etkisi altına girdiği Covid-19 Pandemisi ile birlikte dalgalanmalar yaşanan piyasalarda son dönemde yaşanan döviz kurlarındaki artış ile beraber tarım ve hayvancılık sektöründe işletme ve hammadde girdi maliyetlerinde ciddi artışların meydana geldiği, bu maliyet artışları ile beraber hayvancılık yapan üreticilerin sayısının her geçen gün azalmaya başladığı görülmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığımızla daha önce yaptığımız görüşmeler neticesinde TMO hayvancılık ile uğraşan üreticilere ve yem üreten fabrikalara belirli oranlarda hammadde desteğinde bulundu. Ancak işletme kapasiteleri dikkate alındığında verilen destek yeterli gelmemektedir. TMO arpa fiyatlarında gerekirse kg başına 2,05 TL aldığı ücreti 3,05 TL alsın ama ihtiyacın en az %50’sinden fazlasını her ay karşılasın.” talebinde bulundu.

 

“Üreticilerimize yönelik destekleme politikaları çerçevesinde, KGF kefaletinden yararlanamayan tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren üreticilerimizin de KGF kefaletinden doğrudan devlet desteklemelerinden yararlanmalarının sağlanması gerektiğini belirten Dumandağ, hem kredi desteklemelerinden yararlanmaları hem de bankaların uyguladığı kefil, ipotek vb. teminat politikalarının dezavantaj etkilerinin giderilmesi sağlanacaktır.” dedi.

 

Hayvan yemine girdi teşkil eden melas, mısır kepeği, DDGS ve Premikslerde alınan KDV’nin %1’e indirilmesi, dövizle alınan bu ürünlerde yüksek kur nedeni ile fiyat artışı yaşanan bu ürünlerde nebze olsun çare olacağını belirten Başkan Dumandağ, bununla beraber; “Ülke ekonomisi ve büyüme için ihracat önemli olduğunu, fakat iç piyasada yaşanan artışların önlenmesi için stratejik önemi olan arpa, buğday gibi hammaddeler ile un, yağ vb. ürünlerin ihracatı sınırlandırılması gerektiğini, iç piyasada ürün varlığındaki tedirginliğin fiyatlarda dalgalanmalara sebep olduğu ve döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar ile beraber vatandaşımızın oluşan yüksek fiyatlar ile baş edemez olduğunu söyleyerek, gerek üretimin sürekliliğinin sağlanması, gerekse piyasada var olan talebin karşılanması için stratejik öneme sahip kepeğin ihracatının belirli bir süre ile askıya alınması yaşanan bu zor sürecin daha kolay atlatılmasını sağlayacağını belirtti.”

 

Dut kurusu üretimini ve ticaretini yapan firmaların arasında, kayıt dışı nedeni ile yaşanan haksız rekabetin önlenmesi için kuru incir, kuru kayısı ve kuru üzümde olduğu gibi dut kurusunda da KDV oranının toptan teslimlerde %1 olarak uygulanması tarafınıza daha önce Bakanlığa ilettiklerini belirten Dumandağ, bu bağlamda elma kurusu ile Et perakende ticaretinde de % 8 olan KDV oranının % 1 olarak uygulanması önem arz ettiğini belirtti.

 

Küçükbaş hayvancılık ile uğraşan üreticilerin karşılaştığı en büyük sorunlara da değinen Dumandağ; “Mera kira fiyatlarının hem yüksek oluşu hem de ilden ile farklılık göstermesi ciddi sorunlara sebep olmaktadır. Bu nedenle Küçükbaş hayvancılığın gelişimi için mera kira fiyatları düşürülerek her ilde standart hale getirilmelidir. Özellikle atıl durumda bulunan Bayburt, Gümüşhane ve Tunceli illerindeki yaylaların bu üreticilere kiralanması bu sorunun çözümünde önemli katkı sağlayacaktır.” şeklinde sorun ve çözüm önerilerini dile getirerek ve İlimiz başta olmak üzere Bölgemizde yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini her zaman dinleyen ve gerekli adımların atılmasını sağlayan Bakan Yardımcımız Sayın Mehmet Hadi Tunç’a aynı zamanda bu güzel misafirperverliğinden ötürü teşekkür ediyorum.” dedi.